Toyota Dominira NASCAR Cup Serijom: Spor između Brad Keselowskog i Dennyja Hamlina
U svijetu NASCAR-a, natjecanje ne dolazi samo od vozača na stazi, već i od intelektualnog nadmetanja između timova i proizvođača. Ove sezone na vidjelo izlaze razlike u pristupima i strategijama po pitanju dominacije na terenu, posebno kada se radi o Toyoti. Brad Keselowski, suvlasnik i vozač RFK Racinga, nedavno je iznio svoje mišljenje da Toyota dominira, ističući kako su njihova dva tima, 23XI Racing i Joe Gibbs Racing, stvorili posebnu situaciju koja im omogućava da se značajno istaknu. Međutim, Denny Hamlin, vozač i suvlasnik Joe Gibbs Racinga, ima drugačiji pogled na ovu analizu.
Keselowskijeva Kritika
Brad Keselowski je izrazio zabrinutost zbog toga što Toyota posjeduje dva vrhunska tima. On smatra da to daje Toyoti prednost nad ostalim proizvođačima koji nemaju sličnu strukturu podrške. Prema njegovom mišljenju, to stvara nepoštenu konkurenciju i ukazuje na to da su odluke donijete na višim razinama utjecale na raspodjelu resursa među timovima.
Hamlinov ODGOVOR
Denny Hamlin je, međutim, pružio drugačiji uvid, sugerirajući da nije nužno da Toyota ima veće privilegije u odnosu na ostale proizvođače. Rekao je: “Toyota ima ulogu u tome, ali ne znam je li Toyota toliko drugačija od ostalih proizvođača.” Hamlin naglašava da je odluka o tehničkoj suradnji s JGR-om biznis aspekt koji treba razumjeti, a ne samo taktiku izazivača.
Hamlin je također otkrio da 23XI Racing plaća 8 milijuna dolara godišnje Joe Gibbs Racingu za tehnički savez, što odražava strategiju timova da skrate krivulju učenja i brže postanu konkurentni. To je sve rezultat pažljivog razmišljanja o resursima i načinu na koji se timovi mogu maksimalno iskoristiti.
Tehnički Savez kao Alat
Hamlin se osvrće na prednosti tehničkog saveza, gdje obje organizacije dijele znanje i resurse. “Imate puno dobrih šefova posade i puno pametnih inženjera s obje strane koji jedni drugima odbijaju ideje,” naglašava Hamlin, ističući kako je suradnja ključna za uspjeh. Ovaj oblik suradnje omogućava 23XI Racingu da se natječe na višem nivou bez potrebe za velikim brojem zaposlenika.
Rezultati se Ne Mijenjaju
U ovoj sezoni, vozači 23XI Racinga i JGR-a osvojili su čak 11 od 18 utrka, što sugerira da je njihova suradnja donijela rezultate. Tyler Reddick, vozač 23XI Racinga, trenutno je vodeći s pet pobjeda, dok je Ryan Blaney jedini vozač iz Forda s pobjedom, a Chevrolet podijeljeno ima šest pobjeda.
Promjene Pravilnika i Utjecaj na Inženjering
Keselowski, koji prati NASCAR više od dva desetljeća, također je naglasio kako su promjene pravilnika od 2020.-2021. godine značajno utjecale na inženjering timova. On vjeruje da se velik dio inženjeringa i razvojnih resursa prelio na OEM-ove kao što je Toyota, što je stvorilo situaciju u kojoj se javljaju elitne organizacije. Naglašava važnost suradnje između timova, posebno kada je riječ o razvoju visoko konkurentnih automobila.
Izazovi za Ostale Proizvođače
Keselowski zaključuje da za druge proizvođače, kao što su Ford i Chevrolet, postaje sve teže natjecati se. “Mislim da ako želite pobijediti Toyotu, morate imati najmanje dvije elitne organizacije koje surađuju na vrlo, vrlo visokim razinama,” kaže. Ovaj izazov jasno pokazuje potrebnu želju za inovacijom i prilagodbom u svijetu NASCAR-a, gdje je važna sposobnost donošenja odluka onih koji stoje iza upravljača.
Zbog ove strastvene rasprave između dvije važne figure u NASCAR-u, vidimo kako aspekti suradnje, inženjerskih rješenja i poslovnih odluka oblikuju budućnost utrka. U tom kontekstu, Toyota nastavlja biti ključni igrač, dok svi ostali nastoje pronaći načine kako se natjecati s njenom dominantnom pozicijom.

















