Bubsie: Povijest prvog motorno vozila koje je obišlo Australiju
Uvod u Bubsie
Prije jednog stoljeća, automobil poznat kao Bubsie sa svojih 5 konjskih snaga postao je simbol avanture na otvorenim cestama Australije. Ovaj Citroën 5CV iz 1923. godine bio je prvo motorno vozilo koje je uspješno obišlo čitavu zemlju, ostavljajući neizbrisiv trag u povijesti automobilske kulture Australije.
Putovanje kroz povijest
Citroën 5CV, ili kako ga lokalci vole zvati – Bubsie, započeo je svoje putovanje 1925. godine pod vodstvom mladog vozača Nevill Westwooda. Westwood, koji je bio član adventističkog misionarskog društva, ugledao je avanturu kao priliku da poveća svijest o važnosti vjerskog rada u udaljenim dijelovima Australije.
Oživljavanje Bubsie
Iako je originalni automobil sačuvan u Nacionalnom muzeju Australije u Canberri, nova ekipa entuzijasta pod vodstvom Warrena Meya odlučila je obnoviti i ponovno oživjeti Bubsie. Ljubitelji automobila u potrazi su za istim modelom i godinom automobila kada su naišli na Paula Smytha u Novom Južnom Walesu, koji se rado odvojio od svog 102-godišnjeg Citroën 5CV.
Tisuću sati rada ljubavi
Obnova automobila zahtijevala je nevjerojatnih 1000 sati rada, što uključuje zamjenu i popravak gotovo svake matice i vijka na karoseriji. Warren May je, uz pomoć prijatelja Colina Gibbsa, potražio dodatnu pomoć od Grahama Tylera, stručnjaka za automobilske popravke. Oni su se suočili s brojnim izazovima, no Tyler je savladao sve prepreke, a Bubsie je ponovno postao funkcionalan.
Istraživanje rute
Nakon što je obnova završena, replika automobila (sada u jarkoj žutoj boji) krenula je na put od 17.500 km, ponovno u otkrivanje staze koju je Westwood prošao 1925. godine. Putovanje će započeti u Bickleyju u zapadnoj Australiji i trajat će nekoliko mjeseci, s planom da se automobil vozi na određenim dionicama dok će u drugim dijelovima biti uvučen na prikolici.
Izazovi u pustinjskom Outbacku
Putovanje Bubsieja 1925. godine nije bilo jednostavno. Westwood i njegov prijatelj Greg Davies suočili su se s brojnim preprekama, uključujući loše ceste i teške vremenske uvjete. U to vrijeme, Australija je imala malo razvijenu cestovnu infrastrukturu, a putnici su se često oslanjali na lokalnog stanovništvo za pomoć.
Kao što je Kevin Amos, organizator ovog obnovljenog putovanja, istaknuo, mnoge ceste koje su tada postojale više nisu bile prohodne, a često su se susretali s izazovima poput ispucalih guma i izgrebanih vozila.
Nezaboravne anegdote
Jedna od nevjerojatnih priča o Bubsieju uključuje trenutak kada je Westwood naišao na slomljeni automobil s putnicima koji su se suočili s ozbiljnom dehidracijom. U tom trenutku, odlučio je pomoći i podijeliti dio svoje vode kako bi spasio njihove živote.
Ove priče govore o iznimnoj hrabrosti i duhu zajednice koji su prevladavali u teškim vremenima.
Očuvanje povijesti
Priča o Bubsieju ne završava s putovanjem. Nakon povratka u Perth, Westwood je Bubsie stavio na skladištenje dok je nastavio svoje misionarske aktivnosti. Godine 1926. automobil je ponovno prodan, ali se brzo vratio u Westwoodove ruke.
Danas, automobil ostaje u Nacionalnom muzeju Australije, gdje se njeguje kao simbol hrabrosti, izdržljivosti i istraživačkog duha. Svaki detalj, bilo da se radi o matici ili boji, priča svoju priču o putovanju i izazovima koje su vozači prolazili kroz panorame koje krase ovu iznimnu zemlju.