Nicolas Hamilton: Borba protiv ovisnosti o kockanju
Nicolas Hamilton, mlađi brat poznatog vozača Formule 1 Lewisa Hamiltona, suočio se s teškom situacijom koja je iz temelja promijenila njegov život. Odrastajući u obitelji poznatoj po sportskim uspjesima, Nicolas je otkrio kako kockanje može donijeti više štete nego koristi, ostavljajući ga gotovo bez novca i u dubokom osjećaju usamljenosti. Njegova borba s ovisnošću o kockanju postala je javna tema kada je odlučio podijeliti svoje iskustvo s drugima, s ciljem podizanja svijesti o problemu.
Početak kockarske karijere
Sve je počelo na jednostavan način—klađenjem na nogomet s prijateljem. Nicolas se nostalgicno sjeća trenutka kada su zajedno gledali utakmicu, a prijatelj mu predložio da se kladi na rezultat. “Uključio sam se na web stranice i brzo me uhvatila žudnja za još. Pobjede su bile uzbudljive, ali me gubici nisu odvratili; počeo sam se samo dublje zakopavati,” prisjeća se. Ova spirala ovisnosti ubrzo ga je dovela do "mračnog mjesta" iz kojeg nije znao kako izaći.
Usamljenost i stid
Nicolas je doživio duboku emocionalnu borbu koja ga je navela da vodi paralelni život. Svojim roditeljima je išao na večere, dok su oni bili potpuno nesvjesni njegovih osobnih izazova. "Osjećao sam se prilično nisko i kako nitko ne brine o meni osim moje obitelji. No čak ni oni nisu znali kroz što prolazim,” objašnjava Nicolas, govoreći o osjećaju srama koji ga je obuzimao.
Prva pomoć i okretanje novog lista
Nicolasov put prema oporavku započeo je kada je potražio pomoć. Prvo su to bili Samaritanci, a kasnije je i svojoj obitelji otvorio srce, nakon čega je doživio ključnu promjenu u svom životu. “Moji su roditelji bili nevjerojatni, a to me izbacilo iz tog mračnog razdoblja,” rekao je Nicolas, naglašavajući važnost podrške voljenih.
Širenje svijesti o kockanju
Danas, Nicolas je aktivan u borbi protiv ovisnosti o kockanju, surađujući s različitim organizacijama i prozivajući društvo da otvoreno razgovara o ovom problemu. U suradnji s nogometnim komentatorom Cliveom Tyldesleyjem i Udrugom nogometnih navijača, dio je kampanje Gambleaware koja nastoji osvijetliti štetu koju kockanje može donijeti. "Pokušavamo pokazati kako kockanje utječe na ljude svih dobnih skupina,” ističe.
Vizualizacija problema
Nicolas je sudjelovao i u postavljanju instalacije u trgovačkom centru Westfield u Londonu, gdje su korišteni poker čipovi kao simbol problema—svaki čip predstavlja jedno od djece pogođene kockanjem u Velikoj Britaniji. "Naša je svrha prikazati koliko je problem raširen i koliko se ljudi bore s posljedicama," naglašava.
Osvještavanje stigmatizacije
Prema istraživanju koje je provela agencija YouGov, zapanjujućih 24% onih koji su iskusili štetu od kockanja priznali su da se nisu usudili zatražiti pomoć zbog straha od stigmatizacije. Nicolas želi potaknuti ljude da prepoznaju svoje probleme i zatraže pomoć. "Mnogi se osjećaju sami, ali to ne trebaju. Postoje organizacije koje mogu pomoći," kaže.
Poruka nada
U svojoj borbi, Nicolas želi poslati poruku svima koji se osjećaju izgubljeno: "Morate prvi prihvatiti da imate problem, i tada možete početi tražiti pomoć. To može biti teško, ali kada napravite taj korak, stvari će početi ići nabolje." Nicolas pokazuje da unatoč teškim vremenima, nada i oporavak su mogući.
Besplatni resursi
Nicolas Hamilton ističe važnost traženja podrške: "Za sve koji se bore sa sličnim problemima, savjetujem vam da ne oklijevate tražiti pomoć. Postoji mnogo organizacija i stručnjaka koji vam mogu pomoći. Na primjer, posjetite Gambleaware za besplatne i povjerljive savjete ili kontaktirajte Nacionalnu liniju za pomoć u kockanju, dostupnu 24/7."