Wall Street Reagiralo na Nove Tarife: Pobjednici i Gubitnici među Automobilskim Zaliha
NJUJORK – Wall Street je u četvrtak zabilježio blagi pad, suočen s promjenjivim smjerovima koji su se dogodili usred sve snažnijih tarifnih mjera koje je najavio predsjednik Donald Trump. Ova najnovija eskalacija stvorila je jasne pobjednike i gubitnike među dionicama automobilske industrije.
Utjecaj Tarifa na Dionice
Indeks S&P 500 skliznuo je za 0,3%, dok su se gubici pojavili i na drugim glavnim indeksima. Industrijski prosjek Dow Jones pao je za 155 bodova (0,4%), dok je NASDAQ kompozit zabilježio pad od 0,5%. Najveći gubitnici među dionicama automobila bili su General Motors i Ford, čije su cijene dionica pale za 7,4% i 3,9% zbog najavljenih tarifa od 25% na uvezene automobile.
Ove tarife ne utječu samo na strane automobile, već i na domaće proizvođače koji koriste globalne lance opskrbe. Prema analitičaru UBS-a, Josephu Spaku, i američki proizvođači mogu osjetiti recensivne učinke, čak i ako najveći dio proizvodnje dolazi iz Sjedinjenih Država.
Kompleksnost Primjene Tarifa
Jedna od glavnih neizvjesnosti leži u tome kako će američka vlada primijeniti tarife na dijelove automobila u skladu s postojećim trgovinskim sporazumima sa Sjedinjenim Meksikom i Kanadom. Kako ističe Spak, praćenje podudarnosti dijelova bit će izazovno, što bi moglo dodatno zakomplicirati situaciju za mnoštvo proizvođača.
Strane Tvrtke na Udaru
Među međunarodnim proizvođačima, automobili poput Hyundaija, Honde i Toyote također su zabilježili gubitke na tržištima u Aziji. Hyundai je smanjen za 4,3%, Honda za 2,5%, dok je Toyota pala za 2%. Ova situacija dodatno naglašava opasnosti koje dolaze s Trumpovim trgovinskim politikama na globalnoj razini.
Povoljni Uvjeti za Proizvođače Električnih Vozila
S druge strane, američki proizvođači električnih vozila, poput Riviana i Telsa, zabilježili su rast. Rivian je skočio za 7,6%, dok je Tesla dodao 0,4%. Ovi proizvođači će imati manji utjecaj od tarifa jer velika većina njihove proizvodnje već dolazi iz SAD-a, pružajući im prednost naspram tradicionalnih automobilskih proizvođača.
Rastuća Potražnja za Auto Dijelovima
Pored proizvođača automobila, tvrtke koje se bave prodajom auto dijelova također su osjetile učinak promjena. AutoZone je porastao za 4%, a O’Reilly Automotive za 3,1%. Ovo može ukazivati na promjenu potražnje, gdje vozači, suočeni s opcijama tarife, odlučuju otići po starije ili rabljene automobile umjesto novih.
Ekonomija i Tržište
Iako su tržišne reakcije mješovite, postoje signali da se američka ekonomija i dalje drži. Izvješća pokazuju da je broj podnesenih zahtjeva za naknade za nezaposlene bio manji od očekivanog, što može ukazivati na stabilnost na tržištu rada. Dodatno, rast američke ekonomije tijekom posljednjih mjeseci bio je jači nego što je prvotno procijenjeno.
Globalni Utjecaji
Na međunarodnom tržištu, indeksi su također zabilježili promjene. Japanski Nikkei 225 pao je za 0,6% nakon gubitaka među automobilskim proizvođačima, dok su dionice u Kini porasle, što ilustrira kompleksnost globalnog gospodarstva i njegovu povezanost s američkim politikama.
Zaključak
Trumpove tarifne mjere sigurno će nastaviti oblikovati tržišna kretanja i ponašanje potrošača, a s tim dolazi i razina opreza među kompanijama i potrošačima. Kako se rokovi za primjenu tarifa približavaju, očekivanja i analize situacije ostaju u središtu pažnje investitora i analitičara diljem svijeta.