Pomlađivanje je doba godine kada dani postaju duži, vrijeme postaje svjetlije, a otprilike 80 milijuna ljudi grozničavo prati svoje NCAA zagrade tijekom tri bijesna vikenda. No, pridruživanje toj grupi prvi put može biti zastrašujuće, pogotovo ako nemate nikakvo iskustvo u košarci. Cijeli ovaj događaj trebao bi biti zabavan, a pokušaj razumijevanja velikog broja timova, rundi, regija i brojeva može učiniti da se udubljenje osjeća kao domaća zadaća. Tražite zabavu, a ne promjenu karijere u Bracketologa (da, to je stvarni naslov posla). Tu smo da odgovorimo na sva pitanja kako bi netko mogao prvi put u ovo skakati.
Pregled turnira
Glavni turnir obuhvaća 64 ekipe podijeljene u četiri skupine, nazvane “regije”. Škole su podijeljene u regije prema tome odakle dolaze, a mečevi se odvijaju unutar tih skupina. Svaka regija ima 16 timova, rangiranih od 1 do 16. Mečevi slijede ljestvicu, tako da tim broj 1 u regiji igra protiv ekipe broj 16, broj 2 protiv broja 15, i tako dalje. Turnir je sustav eliminacije, što znači da gubitnik odlazi kući, dok pobjednik napreduje dalje. Na kraju će jedna momčad pobijediti iz svake od četiri regije, a te se skupine nazivaju Final Four. Dvije momčadi s lijeve strane nosača igraju jedni protiv drugih, a pobjednik te utakmice igra protiv pobjednika dviju momčadi s desne strane. Pobjednik te posljednje utakmice postaje državni prvak.
Zašto čujem za 68 timova?
Kada se spominje “prva četiri”, to se odnosi na četiri utakmice koje se odvijaju prije nego što glavni turnir započne. Svaka regija ima jedno otvoreno mjesto, a osam timova se bori za priliku da se pridruže glavnom turniru. Ovi timovi su zapravo dugogodišnji autsajderi, iako su također imali svoje uspjehe. Na primjer, VCU je 2011. godine napravio čudo i došao do Final Foura iz prve četiri, a UCLA je ponovila podvig 2021. godine.
Trebam li obratiti pažnju na prve četiri?
Ne morate nužno pratiti prve četiri utakmice. Neki bazeni za nosače uključuju ove igre; drugi ne. Ako ih propustite, ne brinite. Mnogi od ovih timova smatraju se dugim pucnjima i ne očekuje se da će otići daleko na glavnom turniru, ali iznenađenja se događaju. Ove utakmice mogu stvoriti uzbuđenje, iako ne morate prestati pratiti turnir ako niste imali vremena odabrati.
E sad, kako da napravim svoje odabire za bazen za nosače?
Osnovno pravilo za odabir je jednostavno: što je ekipa s višim sjemenom (sjeme br. 1 je najveće), to je vjerojatnije da će tim pobijediti. U prosjeku, timovi s višim sjemenom pobjeđuju oko 70 posto vremena. To se posebno odnosi na timove među prvim trojicama sjemenki u njihovoj regiji. Statistike pokazuju da su 34 od posljednjih 39 turnira osvojili timovi s brojem 3 ili boljim, a 25 od njih su bili timovi s brojem 1. Na primjer, prošle godine je UConn broj 1 osvojio turnir, pobijedivši drugo sjeme, Purdue.
Dakle, zašto ne odabrati momčad s najvišim sjemenom u svakom meču?
To je jedna strategija, nazvana “odabirom krede”. Iako je to siguran način da ne završite zadnji, svaki turnir donosi svoje iznenađenja. Na prosječnom turniru, desetak igara završava tako da pobjeđuje ekipa s nižim sjemenom, posebno često kod timova koji su razdvojeni samo nekoliko mjesta. S obzirom na to, nećete vidjeti manje od pet značajnih iznenađenja po turniru. Osvojiti bazen za nosače često se svodi na odabir pravih uznemirenja.
Kako mogu odabrati prave uznemirenosti?
Odabir pravih uznemirenosti može biti izazovno. Ovdje ponovo dolazi do izražaja važnost sjemena i razumijevanja sustava bodovanja nosača. To obično uključuje rastuće bodove za svaki ispravni odabir u kasnijim rundama. Na primjer, točan odabir u prvom krugu može vrijediti dva boda, dok su pobjede u drugom krugu već četiri boda, i tako dalje. Preporučuje se izbjegavati odabir uzrujanosti koje uključuju broj 1, 2 ili 3 sjemena u ranim rundama, jer su izgledi protiv njih vrlo niski.
Kako sve pravilno odabrati?
Nažalost, nitko nikad nije uspio ispravno predvidjeti svaki ishod u NCAA turniru. To je jednostavno nemoguće.
Što ako se ne mogu odlučiti između dva tima?
Ako imate poteškoća s odabirom, pokušajte se poslužiti osobnim preferencijama ili proizvoljnim odabirima. Možete odabrati tim prema nekoj nevjerojatnoj temi, kao što su imena timova ili gradovi odakle dolaze. Na primjer, “Spartan” protiv “Kojota” može biti zabavna kategorija ili možda odlučiti prema zanimljivosti pojedinih igrača.
Kada mogu gledati turnir?
Prvi krug počinje u četvrtak, a tijekom tog vikenda igra se puno uzbudljivih utakmica. Tijekom prvog vikenda, gledatelji mogu pratiti dva puna kruga, uz uzbudljive trenutke kada se mnoge ekipe bore kako bi osigurale svoje mjesto u 16 najboljih (Sweet 16). Od jutra do noći, košarka se emitira bez prestanka, a svaki trenutak može donijeti iznenađenje koje će promijeniti tok turnira.
Moram li gledati svaku utakmicu?
Nipošto. Rane runde mogu biti zabavne za gledanje, posebno u grupi, ali slobodno izaberite koje utakmice želite pratiti. Od “Sweet 16” dalje, već znate ima li vaš nosač šanse da pobijedi. Od toga trenutka, zabavnije je pratiti igre u kojima ste posebno zainteresirani za pobjedu jedne momčadi.
Još nešto?
Pokušajte izbjegavati ispunjavanje previše nosača. Često se javlja situacija gdje promjenom izbora gubite priliku za uspjeh. Optimalan broj nosača za ispunjavanje je dva – jedan prema analizi, a drugi prema osobnim preferencijama. Tako ste sretni, bez obzira na ishod. I ne zaboravite razmijeniti svoje iskustvo; najzabavniji dio popunjavanja nosača je razgovor o tome, osobito ako ste imali sreće.