Prva runda Svjetskog prvenstva Formule 1: Velika nagrada Australije
Uoči prve runde Svjetskog prvenstva Formule 1, sve su oči uprte u Veliku nagradu Australije, koja će se održati u Melbourneu. Ova utrka označava početak sezone 2026. i pruža vozačima i timovima priliku da pokažu svoje vještine nakon zimskih testiranja, koja su bila puna izazova i mogućnosti za poboljšanje.
Prvi izazov sezone
Na početku svake sezone, timovi se suočavaju s izazovima koji dolaze s novim pravilima i tehničkim promjenama. Tijekom zimskih testiranja, vozači su imali priliku testirati svoje automobile i pokušati utvrditi gdje se nalaze u odnosu na konkurenciju. Timovi poput Ferrarija, Mercedesa i Red Bulla tradicionalno se smatraju favoritima, a ovo će biti prilika da potvrde svoju dominaciju na stazi.
Timovi pod povećalom
Ferrari, s Charlesom Leclercom, očekuje se da će biti jedan od glavnih favorita. Njihovo testiranje pokazalo je dobar potencijal, a cilj im je osvojiti prva mjesta odmah na startu sezone. Mercedes, predvođen Andrea Kimi Antonellijem, također se nada uspjehu, ali moraju dokazati da su njihovi trenuci iz testiranja djelotvorni na stazi.
S druge strane, Red Bull je također u ozbiljnoj potrazi za kompetitivnošću. Ovaj tim pokušava osmisliti vlastitu grupu motora, dok McLaren, iako se drži među prvim timovima, još uvijek ne zna točno gdje stoji na samom vrhu.
Početak Formule 2 i 3
Paralelno s F1, Formule 2 i 3 također započinju svoje sezone na poznatoj stazi Albert Park. Ova serija vodi vozače do Formule 1 i često je odskočna daska za buduće legende. Rafael Câmara, aktualni prvak F3, odabran je kao vozač Invicta, dok njegove konkurente poput Freddie Slatera i Enza Delignyja čekaju uzbudljivi izazovi.
Francuski vozači, uključujući Théophile Naëla, Alessandra Giustija i novog vozača Enza Delignyja, pružit će dodatni entuzijazam i natjecateljsku atmosferu u ovoj kategoriji.
Staza Albert Park u brojkama
Staza Albert Park, koja se koristi od 1996. godine, nudi brojne izazove za vozače. Evo ključnih podataka o stazi:
- Prvi Grand Prix: 1996. godine
- Broj zavoja: 58
- Duljina: 5.278 km
- Udaljenost utrke: 306.124 km
- Okreti: 14
- Zone aktivacije DRS-a: 1
- Rekord kruga: 1:15.096, Lando Norris (McLaren, 2025)
Staza se ističe kombinacijom brzih zavoja i tehničkih sekcija, što vozačima pruža mogućnost za pokazivanje svojih vještina.
Raspored Velike nagrade Australije
Formula 1
Petak, 6. ožujka
- 14:15 – Slobodni trening 1 (Canal+ Sport)
- 17:45 – Slobodni trening 2 (Canal+ Sport)
Subota, 7. ožujka
- 2:15 – Slobodni trening 3 (Canal+ Sport)
- 5:40 – Kvalifikacije (Canal+)
Nedjelja, 8. ožujka
- 5:00 – Velika nagrada (Canal+)
- 8:05, 13:30 – Reprize (Canal+ Sport)
- 20:25 – Reprodukcija (Canal+)
Formula 2 i 3
Formula 2
- Petak, 6. ožujka
- 4:55 – Kvalifikacije (Canal+ Sport)
- Subota, 7. ožujka
- 4:05 – Sprint utrka (Canal+ Sport)
- Nedjelja, 8. ožujka
- 1:20 – Glavna utrka (Canal+ Sport)
Formula 3
- Petak, 6. ožujka
- 3:55 – Kvalifikacije (Canal+ Sport)
- Subota, 7. ožujka
- 1:10 – Sprint utrka (Canal+ Sport)
- 23:30 – Glavna utrka (Canal+ Sport)
Poredak F1 zimskih testiranja
Na temelju zimskih testiranja, poredak vozača izgleda ovako:
- Charles Leclerc (Ferrari) – 1:31.992
- Andrea Kimi Antonelli (Mercedes) – +0.811
- Oscar Piastri (McLaren) – +0.869
- Lando Norris (McLaren) – +0.879
- Max Verstappen (Red Bull) – +1.117
- George Russell (Mercedes) – +1.205
- Lewis Hamilton (Ferrari) – +1.416
- Pierre Gasly (Alpine) – +1.429
- Oliver Bearman (Haas) – +1.495
- Gabriel Bortoleto (Audi) – +1.763
U poretku proizvođača, Mercedes se ističe kao vodeći, dok se ostali timovi bore za pozicije daleko iza njih.
Ova sezona obećava uzbudljiva natjecanja, a Velika nagrada Australije predstavlja savršeno mjesto za start. S nestrpljenjem očekujemo što će nam novi izazovi donijeti na stazi.

















