Nakon iznimno uzbudljive sezone Brdskog prvenstva Hrvatske koju smo pratili od Dalmacije, Gorskog kotara, Zagorskih brega, po Bosni i Hercegovini, pa preko Slovenije do Istre, završnicu dočekujemo na krajnjem jugu lijepe naše, u prekrasnom Dubrovniku.
25. Nagrada Dubrovnik 2025., Međunarodna auto utrka na brdskim stazama koja se boduje za Prvenstvo Hrvatske kategorije 1, Brdsko prvenstveno povijesnih automobila kao i Otvoreno prvenstvo povijesnih automobila te za Prvenstvo Crne gore održati će se u vikendu pred nama (10.-12.10.2025) na stazi Osojnik dugoj odlučujućih 3345 metara.
Sraz titana među klubovima
Park vozača od mosta dr. Franje Tuđmana prema stazi, s jednim od najljepših pogleda u prvenstvu, biti će tijesan za sve prijavljene natjecatelje. Njih je čak 147 što je lijepa brojka i apsolutni rekord za brdsku utrku na kraju sezone.
Jedan od čvršćih razloga respektabilnoj listi prijava je činjenica kako u Prvenstvu Hrvatske i za moderna i za povijesna vozila ima dosta otvorenih borbi do zadnjeg metra ove zadnje stanice prvenstva.
Najzanimljiviji ogled zasigurno je onaj između AK Dubrovik racinga, domaćina i organizatora natjecanja koji susjedima i vječnim rivalima iz AK Župe dubrovačke u ukupnom poretku bježi za 8 bodova. Hoće li to biti osam malih ili velikih bodova, tek ćemo vidjeti. Svakako, i jedna i druga ekipa na Osojnik stiže u punim sastavima. AK Dubrovnik racing kao prednost zasigurno ima domaći teren no staza na Osojniku nema mogućnost natjecanja u Kategoriji 2 gdje njihov standardni vozač Laszlo Szasz uvijek nosi pune bodove što im je otegotna okolnost ali i razlog da vozači u Kategoriji 1 daju sve od sebe. S druge strane ni vozačima AK Župe dubrovačke staza na Osojniku nije strana. U svojim redovima imaju i prvaka Europe koji nije vozio cijelu sezonu prvenstva Hrvatske no kada vozi klubu uvijek nosi pune bodove.
Otvorene borbe do zadnjeg metra
Jako je puno kalkulacija, a baš svaka od njih uključuje istu jednadžbu; biti što brži.
U prvenstvu Hrvatske postoji pravilo odbijanja bodova jednog natjecanja kada se prvenstvo sastoji od 8 natjecanja što je ove godine slučaj. Osim pripreme novih guma, vozači su tako imali i maleni tečaj matematike; zbroji pa oduzmi i vidi gdje si sada.
U generalnom poretku vozača modernih vozila Dejan Dimitrijević može mirno spavati. On je titulu Prvaka Hrvatske osigurao, no poredak od drugog do četvrtog mjesta odlučivati će se na Osojniku.

Baš kao i titulu prvaka, Dejan je miran i u svojoj Grupi 1 i ne postoji matematika koja ga s vrha može pomaknuti. U Grupi 2, Niko Pulić je trenutno vodeći ispred Erisa Marottija. Da bi osigurao titulu u Dubrovniku mora biti prvi u grupi, a Eris iza njega. U Grupi 3 je borba za prvo mjesto gotova, Marko Pleše je jedan od rijetkih koji si je osigurao titulu prvaka prije zadnje stanice. Borba za drugo i treće mjesto još je otvorena i to između dva izvrsna vozača; Marina Poropata i Matije Jurišića. U Grupi 4, Ante Alduk i Boris Katić i dalje imaju otvoren račun, a tko će biti prvak odlučivati će sekunde. U Grupi 5 Stipe Medić dosta čvrsto drži vrh ispred Marina Božićevića, ali Marinovo ime je na listi prijava nakon ozbiljnog izlijetanja u Buzetu pa ostaje pitanje hoćemo li gledati njihov duel u Dubrovniku ili će Stipe bez stresa osvojiti grupu. Grupa 6, Sandi Peteh i Ivan Grozdanić vode gotovo mrtvu trku i baš kao i kod ostalih neriješenih slučajeva, prvaka ćemo znati tek na kraju druge vožnje u nedjelju popodne.

U nacionalnoj klasi vodeći je Đivo Franić s dosta solidnom prednosti, no mladi Max Šimunović još uvijek može ugroziti Đivinu poziciju. Kao i lopta, i kotač je do zadnjeg metra okrugao. Grupu E1 Moto osigurao je Filip Bilota.
Ni Kategorije A i B u borbi povijesnih vozila nisu pošteđene drame do zadnjeg metra. U Kategoriji A Dino Barićevac, Nenad Gržančić i Ante Gaćina još uvijek nisu sigurni u svoje konačne pozicije. U Kategoriji B Armin Mujkanović i Jurica Ivanović tek će u Dubrovniku saznati boju sjaja svoga odličja.
Svakako, puno je razloga da za vikend posjetite Dubrovnik.
Organizator je osim spontane drame u samoj završnici prvenstva pripremio i drift show te meet and greet susret s drift prvakom Adrianom Petričevićem i vozačima domaćeg kluba a samo natjecanje započinje treninzima u subotu dok nas u nedjelju čeka Dan D, dvije bodovne vožnje.
Ukoliko i niste imali namjeru, sada sigurno razmišljate s koje točke ćete u nedjelju gledati natjecanje.
Vidimo se u Dubrovniku!
Tekst: Vesela Vrkić

















