Najpopularnija trokolica svih vremena! Tricikl koji je bio ikona talijanskog društva i države
Priča koju je legendarni trotočkaš ispisao tijekom sedam i pol desetljeća u Italiji i mnogim drugim zemljama teško bi se mogla usporediti s poviješću bilo kojeg drugog lakog gospodarskog vozila. Legenda je nastala u godinama kada se talijansko gospodarstvo nakon trauma Drugog svjetskog rata polako dizalo na noge. Tada se većina robe prevozila teškim kamionima, koji su još bili bazirani na preuređenim vojnim vozilima te skupim i glomaznim dostavljačima, automobili su većini stanovništva bili preskupi, a u gradovima su uglavnom vozili tricikli i ručna kolica. na cestama.
Za rođenje dostavnog vozila na tri kotača zaslužni su Enrico Piaggio i Corradino d’Ascanio koji su, promatrajući razvoj prometa, konstruirali praktično malo dostavno vozilo i nadjenuli mu ime Ape, što u prijevodu znači pčela.
Osnova je bio isključivo motocikl, tako da je originalni Ape bio neka vrsta teretnog motocikla pokretan motorom od 125 ccm. Za njega je trebalo platiti 170.000 lira, a ubrzo su bili impresionirani brojni trgovci i obrtnici. Inženjer Corradino d’Ascanio, koji se smatra ocem Vespe i Apea, vozilom je popunio transportnu prazninu, a ujedno se trotočkaš pokazao malom potrošnjom goriva, lakim rukovanjem, praktičnošću za prijevoz u gradskim središtima, te jednostavno i jeftino održavanje.
Evolucija nakon 4 godine
Budući da je razvoj transporta zajedno s potrebama korisnika diktirao daljnji razvoj, Ape je prvu radikalnu promjenu doživio već 1952. godine, s većim motorom od 150 kubika i poboljšanim tovarnim prostorom. nastavak je uslijedio već dvije godine kasnije, kada je na ceste izašao Ape C, a nova se generacija pohvalila čeličnom šasijom i većom nosivošću, jer je u nju bilo moguće ukrcati do 350 kilograma tereta.
To je bilo i vrijeme kada je prodaja počela osjetno rasti, prototipovi vozila počeli su se prepoznavati iu drugim zemljama, no unatoč svemu, Ape je ostao najpopularniji u rodnoj Italiji, gdje je priskakao u pomoć gdje god se ukazala potreba za prijevozom .teret na kraćim udaljenostima.
Između 1958. i 1968. evolucija se nastavlja, Ape D generacija dobiva poboljšanu kabinu s vratima s obje strane, prednje svjetlo se seli na prednji zid kabine, a vozilo postaje još suverenije s motorom od 170 kubika.
Imao je i 5 kotača
Najveći tehnički iskorak u povijesti legendarnog tricikla dogodio se 1961. godine kada je predstavljena posebna verzija s pet kotača koja je nosila ime Pentaro. Vozilo je bilo strukturno jedinstveno, a moglo je nositi do 700 kilograma tereta na svojim ramenima. Napredak je bio primjetan i u sigurnosti, posebno kada je 1966. stigla poboljšana kabina s prostorom za vozača i suvozača, dodatnim obujmom, povećanim na 190 kubičnih centimetara, a motor je pomaknut straga i s njime zamijenjen pogonski lanac -osovine za stražnje kotače. Dvije godine kasnije, u verziji Ape MPV, kao dio dodatne opreme dostupan je volan umjesto upravljača motocikla. Godine 1969., Ape je predstavljen s potpuno novim motorom od 50 ccm.
Nakon evolucija stigla i revolucija
Revolucionarni val uslijedio je 1971. kada je rođen Ape Car. Ovaj model se trebao natjecati s lakim kombijima, bio je vrlo moderno dizajniran za to vrijeme, pokretan dvocilindarskim motorom od 220 ccm i upravljačem. Drugi dio revolucije dogodio se 1982. godine kada se slavni dizajner Giorgetto Giugiaro uhvatio u koštac s vozilom i dao mu potpuno novi koncept i dizajn, armaturnu ploču poput automobila i kotače od 12 inča.
I tako se proizvodnja nastavila sve do nedavno, kada je Piaggio Ape Car bio dostupan u mnogim izvedbama i s raznim nadogradnjama. U međuvremenu je dobio i dizelski motor od 422 ccm s peterostupanjskim mjenjačem i još nekoliko poboljšanja. U Piaggiu su napravili posebnu seriju Calessino koja je točna kopija vozila iz šezdesetih godina prošlog stoljeća, ali ima i platneni krov. Samo 999 vozila je napravljeno u znak sjećanja na procvat u 1960-ima.
Ape Car prodan je u više od dva milijuna primjeraka u svojoj 76-godišnjoj povijesti, a nastavit će se proizvoditi u Indiji, odakle ih svake godine dolazi oko 140.000.
Izvor: www.startnews.hr