Najbolje staze Formule 1 svih vremena
„Eau Rouge je bez premca najslavniji i najomiljeniji zavoj u cijeloj Formuli 1, a vozači će uvijek s ponosom reći da taj zavoj razdvaja muškarce od dječaka!„
10. INTERLAGOS
Brazil
Autodromo Jose Carlos Pace je prvi put ugledala svjetlost dana 1973. godine, ali je staza bila toliko nesigurna da je morala proći redizajn kako bi udovoljila sva pravila sigurnosti. Obnovljeni Interlagos, od 1990. godine je domaćin Velike nagrade Brazila, i od tada gotovo da nije bilo niti jedne jedine dosadne utrke (pogotovo u posljednje vrijeme). Također, Interlagos se može pohvaliti jednim od najzanimljivijih kombinacija zavoja – poznatim Senna S, u kojem smo tijekom godina vidjeli toliko puno atraktivnih pretjecanja.
9. OSTERREICHRING
Austrija
Austrija se vraća u kalendar Formule 1, nakon još jednog redizajna, a A1 Ring je svoju karijeru počeo kao strašni Osterreichring još 1969. godine. Godinu dana kasnije održana je i prva utrka, a u originalnom obliku zadržala se do 1987. godine. Smještena u pitoresknim Styrian planinama, staza je bila sve samo ne pitoreskna. Sigurnost jednostavno nije postojala – stazu su obilježavali brzi zavoji bez dovoljno prostora za izlijetanje, pa ne treba čuditi da su nesreće bile česte. Startovi su se na ovoj stazi znali ponavljati i po tri puta!
8. SILVERSTONE
Velika Britanija
Silverstone je mjesto na kojem je sve počelo! Prva utkra F1 održana je upravo na Silverstoneu 1950. godine, te je od tada nagrada Velike Britanije održana na ovoj stazi 47 puta. Silverstone je počeo kao zračna luka RAF-a u kojoj su se obučavali piloti Wellington bombardera, da bi nakon rata bio pretvoren u trkaću stazu. Silverstonov oblik se mijenjao tijekom godina, najviše zbog pravila o sigurnosti, ali tri najvažnija zavoja – Maggots, Becketts i Chapel su još uvijek tu, i predstavljaju jednu od najboljih brzih sekvenci u svjetskom prvenstvu. Silverstone je jednako omiljen i među vozačima i gledateljima.
7. HOCKENHEIMRING
Njemačka
Četiri velike ravnice, koje su prolazile kroz prekrasnu šumu, a na kojima su bolidi jurili brzinama iznad 300 km/h, bile su obilježja legendarnog Hockenheimringa na kojemu su se održavale utrke za VN Njemačke u razdoblju od 1970. do 2001. godine. Staza je bila dugačka 6,8 kilometara i često se znalo događati da na jednom dijelu staze pada kiša, a na drugom grije sunce! Hockenheimring je bila skraćena verzija monstruozne staze koja je izgrađena 1930. u šumama Baden-Wurttemberga, a dodatno je skraćena 2002. godine na izdanje kakvo nam je danas poznato.
6. MONTREAL
Kanada
Bilo da je sunačno vrijeme, bilo da je kiša (pogotovo tada) jedno je sigurno – Kanada nam donosi itekako zanimljive utrke u kojima je sigurno da će biti SC, te da dobar dio grida neće završiti utrku! U kalendaru F1 je od 1978. godine, a njezina ljepota je u jednostavnosti. Staza nije duga, nema nekih prekompliciranih zavoja, ali pretjecanje je na ovoj stazi uvijek bilo moguće (pogotovo danas kada je na raspolaganju DRS) pa i ne čudi da je jedna od najomiljenijih staza u kalendaru. Herman Tilke bi iz ovog primjera mogao puno naučiti.
5. SUZUKA
Japan
Izgrađena 1962. godine kao Hondina staza za testiranje, na Suzuki se prvi put vozila Velika nagrada Japana 1987. godine. Staza je odmah postala jedna od omiljenih fanova Formule 1, a tijekom godina smo gledali stvarno fenomenalne utrke. Čak 13 puta je na ovoj stazi odlučen prvak, a tko se još ne sjeća kontroverznih sudara Prosta i Senne 1989. i 1990. godine? Također, Suzuka je jedna od rijetkih koja se odupire vremenu i na njoj nisu rađene nikakve važnije prepravke kako bi je se moderniziralo.
4. MONTE CARLO
Monako
Utrka koja se održava na ulicama druge najmanje države na svijetu je u kalendaru Formule 1 od samog početka. Jedina prava gradska staza danas se održava na ulicama koje su dizajnirane bez misli na sport, pa brzim bolidima, koji jure preko 250 km/h ovdje jednostavno ne bi trebalo biti mjesto. Utrke često budu nezanimljive i pretvaraju se u duge procesije… ali to je Monako, država glamura, a Formula 1 je najelitniji automobilistički sport! Jahte, bogatstvo, luksuz, prelijepe žene i Formula 1 jednostavno idu zajedno!
3. NURBURGRING
Njemačka
Iako je i današnji Nurburgring zanimljiva staza, pogotovo startno ciljna ravnica u kombinaciji s prvim zavojem, ali nije ni sjena legendarnom Nurburgringu dugom preko 22 kilometra! Nordschleife, odnosno sjeverna konfiguracija, raspolaže sa ni više ni manje nego 160 zavoja i predstavljala je najveći test za vozače i bolide ikada! Staza je bila toliko duga da ste mogli izletjeti na nekom dijelu gdje nije bilo gledatelja i da nitko ne bi znao gdje ste nestali! Sigurnost na ovoj stazi jednostavno nije postojala, a nakon što je Lauda doživio gotovo fatalnu nesreću 1976. godine, Nordschleife je umirovljen po kratkom postupku!
2. SPA-FRANCORCHAMPS
Belgija
Fantastični moderni Spa-Francorchamps je samo dio zastrašujuće staze duge 14,1 kilometar koja je svoju zadnju utrku odgledala 1970. godine. Međutim, redizajnirani Spa je jedna od rijetkih staza koja je nakon skraćivanja zadržala šarm i ostala omiljena i među vozačima i gledateljima. Zašto je Spa-Francorchamps toliko omiljena? Zato što je strahovito brza, proteže se kroz prekrasne Ardenske šume, te se na njoj nalaze fantastični zavoji Blanchimont, La Source i pogotovo Eau Rouge! Legendarni Eau Rouge je bez premca najslavniji i najomiljeniji zavoj u cijeloj Formuli 1, a vozači će uvijek s ponosom reći da taj zavoj razdvaja muškarce od dječaka!
1. MONZA
Italija
Smještena sjeverno od Milana, Monza je jedina staza na kojoj su se održale utrke Formule 1 svake godine. Izgrađena daleke 1922. godine, Monza je zastrašivala vozače svojim ovalnim djelovima, a ostaci originalne staze su i danas vidljivi. Staza posjeduje izvrsne djelove poput Curve Grande, dva Lesmo zavolja i Parabolice, ali ono što Monzu izdvaja u odnosu na drugu stazu su Tifosi. Navijači Ferrarija su nešto neponovljivo, a atsmoferu nakon utrke treba doživjeti. Monzu svake godine posjećuje i veliki broj hrvatskih navijača.