Bolji rezultati MOL Grupe u trećem kvartalu
Danas je MOL Grupa objavila financijske rezultate za treće tromjesečje 2021. godine. Uz poticaj makroekonomskog okruženja, udvostručenje marže petrokemijskih proizvoda u usporedbi s prošlom godinom i internim učinkom kompanije, čista CCS EBITDA zabilježila je izvrstan oporavak i dosegnula 1025 milijuna američkih dolara u trećem tromjesečju 2021. godine. To je rezultiralo EBITDA-om za prva tri tromjesečja 2021. od 2583 milijuna dolara, što MOL-u omogućuje daljnju nadogradnju cjelogodišnjih smjernica s ciljem dostizanja ili čak premašivanja 3,2 milijarde dolara. Organski kapitalni izdaci u trećem tromjesečju 2021. rasli su za 18 % u odnosu na prethodnu godinu te iznose 360 milijuna dolara, od čega je 68 milijuna dolara potrošeno na transformacijske projekte, uključujući izgradnju postrojenja za proizvodnju poliola. Istovremeno, poremećaji na svjetskom tržištu, rastuće cijene dobara, logističke poteškoće i četvrti val pandemije stvaraju sveukupno relativno nepredvidivo operativno okruženje.
Predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor Zsolt Hernádi komentirao je rezultate: “Dobri rezultati trećeg tromjesečja potaknuti su povoljnim vanjskim okruženjem i odličnim regionalnim gospodarskim rastom. Paralelno smo iskorištavali i naše prednosti, otporan integrirani poslovni model i našu troškovno učinkovitu imovinu i operacije.
Ostvarivanje izvrsnih rezultata od početka fiskalne godine 2021. omogućuje nam daljnje poboljšanje godišnjih smjernica za EBITDA-u za koje se očekuje da će dosegnuti ili čak premašiti 3,2 milijarde dolara, ali istovremeno, rastuće cijene dobara i posljedice pandemije predstavljaju značajan rizik za gospodarstvo i stvaraju vrlo nestabilno operativno okruženje.
Stoga ostajemo usredotočeni na održavanje financijske i operativne otpornosti te ispunjavanje naših obveza vezanih uz dugoročnu održivost. Generiranje većeg slobodnog novčanog toka od početka fiskalne godine do danas omogućuje nam financiranje nadolazećih značajnih transformacijskih ulaganja u okviru MOL-ove strategije 2030+.”
Istraživanje i proizvodnja nafte i plina je ostvarila najveći doprinos slobodnome novčanom toku Grupe u trećem tromjesečju 2021. EBITDA-a u iznosu od 396 milijuna dolara rasla je 87 % na godišnjoj razini, što je povećanje od čak 18 % u usporedbi s izvrsnim prethodnim tromjesečjem, na što je utjecalo makroekonomsko okruženje. Obujam proizvodnje blago se smanjio na 107,4 mboepd zbog viših cijena sirove nafte koje su smanjile neto proizvodnju na polju ACG u Azerbajdžanu i zbog prirodnog pada u srednjoj i istočnoj Europi.
Rafinerije i marketing povećale su svoju čistu CCS EBITDA za 116 % na 436 milijuna dolara u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, uz veći doprinos petrokemije i rafinerija, oporavljajući se od najnižih vrijednosti iz 2020. Obujam prodaje porastao je za 7 % u odnosu na prethodnu godinu u trećem tromjesečju zbog veće potražnje za gorivom u regiji. Integrirana petrokemijska marža udvostručila se u trećem tromjesečju u odnosu na prethodnu godinu, no smanjila se s rekordno visokih razina u drugom tromjesečju zbog rastućih cijena nafte i polimernih proizvoda. Projekt izgradnje postrojenja za poliole dobro napreduje te je 89 % projekta bilo dovršeno na kraju trećeg tromjesečja 2021.
Usluge kupcima i maloprodaja u trećem tromjesečju 2021. ostvarile su EBITDA od 211 milijuna dolara zahvaljujući oporavku regionalne prodaje i doprinosu segmenta negoriva. Rast je rezultat i jakog gospodarskog oporavkom na ključnim tržištima. Potražnja za motornim gorivima premašila je razinu potrošnje u trećem tromjesečju 2019. u Mađarskoj, Slovačkoj i Hrvatskoj. Broj transakcija porastao je za 12 % na godišnjoj razini, dok je u istom tromjesečju prošle godine ponašanje kupaca bilo više pod utjecajem pandemije. Broj lokacija Fresh Cornera porastao je na 1028 u trećem tromjesečju, s 1008 u prethodnom tromjesečju.
U plinskom poslovanju EBITDA je pala na 30 milijuna dolara u trećem tromjesečju, odnosno za 30 % u odnosu na isto razdoblje lani. To je posljedica pada prihoda od tranzita i reguliranih prihoda uslijed materijalnog smanjenja prekograničnih kapaciteta i potražnje za transportom. I domaći i izvozni obujmi transporta dodatno su pali za 26 % u trećem tromjesečju u odnosu na isto razdoblje 2020. godine. Kapitalni izdaci povećani su zbog projekta srpsko-mađarskoga interkonektora.
Sustainalyticsovo ESG Izvješće o ocjeni rizika nastavlja prepoznavati MOL-ovo djelovanje na području ESG-a. MOL Grupa nedavno je rangirana u Top 3 % kompanija sa sedmim najnižim rizikom među 256 globalnih korporacija za naftu i plin u industriji. Materijalna pitanja vezana uz klimu i okoliš dobila su nisku ocjenu rizika u kontekstu naftne i plinske industrije.