Aktualno Bugatti Divo Featured Izbor uredništva Vijesti Zanimljivosti

VIDEO: S jednim od najskupljih cestovnih bolida na brdskoj utrci velikih brzina. Je li auto preživio?


Pogledajte kako ubrzava, pali gume, drifta, zvuči… jedan od najkupljih cestovinih bolida ikada. Bugatti Divo, anonimanog vlasnika sudjelovao je pred koji dan na Bernina Gran Turismo, događaju koji se održava od 2014. a sve s ciljem da se održi sjećanje na legendarnu Bernina brdsku utrku iz 1929. i 1930.

Evo Bugatti Diva kakvog još niste vidjeli: Utrka na zahtjevni švicarski planinski prijevoj.

Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, katarski emir razmetao se Bugatti Divom vrijednim 6 milijuna dolara, izazvao kaos u Monaku i jedan je od onih koji se ne srami što posjeduje ovu bijesnu pilu.

Bugatti je na predstavljanju pred tri godine za svaki od samo 40 primjeraka tražio čak pet milijuna eura, a danas ekstravagantni vlasnici njime jure na brdskim stazama i “razvaljuju”.

Kada je prije nekoliko godina Bugatti predstavio novi automobil nazvan po bivšem vozaču utrka Albertu Divou, francuski brend reklamirao je automobil kao sportski automobil koji dijeli dizajn s modelom Chiron, ali je s druge strane puno prikladniji za brzu vožnju na zavojitim cestama.

Lansiran 2019. i planiran za izradu u samo 40 primjeraka. Divo je rasprodan prvog dana dostupnosti. Posljednji primjerak proizveden je u srpnju 2021., tako da je svih 40 hiperautomobila kod svojih vlasnika od 2022. I ne iznenađuje da provode više vremena u grijanim garažama nego na trkaćim stazama. To znači da možda nikada nećemo saznati koliko je Divo stvarno sposoban na trkaćim stazama kao što su Laguna Seca ili Spa-Francorchamps.

Srećom, jedan je vlasnik, koji je anoniman, odlučio iskusiti superautomobil na zavojitoj stazi. To nije kultna trkaća staza, ali dovoljno je teška da Divu (i njegovom vozaču) pruži nešto oko čega će se znojiti. Govorim o prijelazu Bernina u Švicarskoj, koji je u kasnim 1920-im i ranim 1930-im bio domaćin događaja brdskog uspona.

Kada govorimo o originalnoj tvrtki Bugatti, obično mislimo na dvije vrste . Postoje luksuzni “strojevi” poput Royalea i Atlantica i trkaćih automobila poput Type 35 i 57G.

Tome je trebala biti prilagođena aerodinamika, mjenjač i hrpa drugih elemenata vozila, zbog čega je, s druge strane, malo smanjena i maksimalna brzina vozila.

Švicarac je nedavno odlučio da Bugattijeva tvrdnja da se radi o automobilu namijenjenom jurnjavi po planinskim cestama, u praksi provjeri.

S Divom “odjevenim” u kombinaciju crne i fluorescentno žute krenuo je u brzinsku brdsku utrku koja se vozila na prijevoju Bernina, a prema neslužbenim informacijama vlasnik Diva nije trebao sudjelovati u utrci kao trkač, već samo kao prateći vozač, zbog čega nije vozio ‘punom parom’ da tako kažem. Unatoč tome, pružao je atraktivnu vožnju, punu glasnih ubrzanja, pucketanja iz ispušnog sustava tijekom mijenjanja brzina, ali i škripe guma. Njegov nastup možete pogledati u videu ispod.

Utrka na planinski prijevoj Bernina prvenstveno je namijenjena prestižnim sportskim automobilima (u videu se pojavljuje i ekskluzivni Gumpert Apollo), a inače je riječ o utrci koja se održava od 2014. Tada je obnovljena kao sjećanje na utrku koja je na istoj je stazi. Ruta se odvijala 1929. i 1930. godine, a na njoj natjecatelji prelaze udaljenost od 5,9 kilometara od La Röse, koja se nalazi na nadmorskoj visini od 1.871 metara, do prijevoja Bernina na visini od 2.328 metara. iznad razine mora.

Planinski prijevoj dio je Bernina Gran Turismo, događaja koji odaje počast staroj brdskoj utrci. Okuplja sve vrste starinskih i modela vozila, od klasika utrka do modernih superautomobila. Ovaj žuto-crni Divo bio je nedvojbeno najegzotičnije vozilo prikazano na izdanju povijesnog brdskog uspona 2022, koji se održao pred koji dan. Na temelju snimke, nije imao problema u svim tim oštrim zavojima pri relativno velikim brzinama.

1479 konja, a do stotke za 2,4 sekundi

Kao kratki podsjetnik, Divo dijeli temelje s Bugatti Chironom, pa se oslanja na isti turbak, 8,0-litarski W16 motor nevjerojatne snage. Generira 1479 konjskih snaga i koristi sedmostupanjski mjenjač s dvostrukom spojkom. Superautomobilu treba samo 2,4 sekunde da postigne stotku, a najveća mu je brzina 380 km/h.

Model je baziran na njegovom prethodniku Chironu, ekstravagantnom i najpoželjnijem Bugattiju ikada. Divo se hvali nizom poboljšanja. Ima bolje performanse od Chirona, ima izraženije difuzore, iza ima dva odvojena stop svjetla, dok naprijed ima posve drugačiju masku s otvorima za zrak te uskim svjetlima. Motor je na novom Divu jednak kao i na Chironu, što znači da se radi o osam litrenom turbu koji ima čak 1500 konja!

Divo ima i za 35 kilograma lakšu karoseriju, a znatno dorađena i poboljšana aerodinamika. Na krovu ima usisnu kanal NACA strujnog poprečnog presjeka kako bi što više zraka ušlo u motorni prostor i to uz što manje otpora. Također, Bugatti Divo će imati i pogon na sva četiri kotača. Veliki napredak učinjen je i na području hlađenja kočnica strujom zraka.

Oživljen 1980-ih, Bugatti više ne proizvodi automobile normalnih “proporcija” i vozila za utrke. Umjesto toga, fokusirao se na hiperautomobile koji kombiniraju ekskluzivnost i luksuzne značajke s pogonskim sklopovima visokih performansi.

No dok su kolekcionari hiperautomobila prihvatili i Veyrona i Chirona kao umjetnička djela vrijedna milijune dolara, Bugatti je dobio puno žara od tvrdokornih obožavatelja. Uglavnom zato što su njegovi superautomobili teški i nisu baš okretni na zavojitim stazama.

Nekad francuska tvrtka, a danas hrvatsko.francuko-njemačka, odgovorila je na kritike s Chiron Pur Sportom, modelom usmjerenim na upravljanje. Divo, superautomobil koji je više pripremljen za stazu inspiriran konceptom Vision Gran Turismo.

Bugatti Divo, anonimanog vlasnika sudjelovao je pred koji dan na Bernina Gran Turismo, događaju koji se održava od 2014. a sve s ciljem da se održi sjećanje na legendarnu Bernina brdsku utrku iz 1929. i 1930.

Održava se na prekrasnom prijevoju Bernina u Švicarskoj, na dijelu originalne rute koja je posebno zatvorena za promet, a staza za brdski uspon počinje od La Rösa (1871 m nadmorske visine) i završava na stvarnom prijevoju Bernina (2328 m) nakon ukupno 5,9 km.

Divo je model usmjeren na stazu koji je Bugatti Automobiles predstavio 2018. i nazvan po francuskom vozaču utrka Albertu Divu, koji se utrkivao za Bugatti 1920-ih i dva puta pobijedio na Targa Florio. Automobil se uglavnom temelji na Bugattiju Chironu, ali novi aero uređaji, čvršća postavka i blagi tretman za mršavljenje čine Divo prikladnijim za vožnju na stazi u usporedbi s Chironom.

Pokreće ga 8,0-litreni W16 motor s četiri turbopunjača koji može proizvesti oko 1500 KS pri 6700/min i 1600 Nm konstantnog okretnog momenta od 2000 do 6000 o/min. W16 je povezan sa 7-stupanjskim mjenjačem s dvostrukom spojkom. Gledajte ga na djelu na stazi Swiss Hillclim za neke demo i nenatjecateljske vožnje!



Source link

Related Posts